HURDA KAĞIT ALIMI

Kağıt hurdalarınızı değerinde alıp, ekonomiye tekrar kazandırıyoruz.

Kağıt hurda geri dönüşümü, toplama, sınıflandırma, kırma-kesme-parçalama, taşıma-boşaltma, balyalama, presle sıkıştırma, yeniden kullanım amacı ile tamir etme, ergitme, pişirme, rafinasyon, kimyasalların kullanımı, şekillendirme vb. işlemlerin olduğu birçok adımlı işlemler dizisidir.

Kağıt Geri Dönüşümü

Kağıt geri dönüşümü, atık kağıtların yeniden kullanım için yeniden işlenmesi süreçleriyle ilgilidir. Hurda kağıtlar ya kağıt artıklarından, atılan kağıt malzemelerinden ve tüketici kullanımından sonra atılan atık kağıt malzemesinden elde edilir. Geri dönüştürülen yaygın olarak bilinen makalelere örnekler eski gazete ve dergilerdir.

Diğer kağıt türleri arasında oluklu, ambalaj ve ambalaj kağıtları gibi diğer formlar genellikle işlemden önce uygunluk açısından kontrol edilir. Kağıtlar atık yerlerinden toplanır ve daha sonra kağıt geri dönüşüm tesislerine gönderilir. Aşağıdaki alt konular, kağıt geri dönüşümünde kullanılan adımların ayrıntılı bir açıklamasını sunar.

Kağıt, kolayca geri dönüştürülebilen bir malzemedir. Geri dönüştürülmüş kağıt, kullanılmış ve geri kazanılmış kağıt ve kağıt ürünlerinden yapılmış bir kağıttır. İnsanların zamanlarını ayırması ve kağıt ürünlerini geri dönüştürmeleri için saklamaları gerekir. Kağıt geri dönüşümü Arı Metal Geri Dönüşüm ile başlar.

Kağıt Atıkları

Kağıt geri dönüşüm faaliyeti okulda, kolejde, evde, ofiste, yerel toplulukta ve hatta okulu bırakma merkezlerinde başlayabilir. Geri dönüşüm sürecine başlamadan önce hangi ürünlerin geri dönüştürülebileceğini ve bunların geri dönüşüme nasıl uygun şekilde hazırlanacağını hepimizin bilmesi gerekir.

Kağıt Geri Dönüşümü Süreci

Kağıt Geri Dönüşümü adım adım süreci

Toplamak

Geri dönüştürücüler ve kağıt tüccarları, kağıt malzemelerini çöp kutuları, kağıt depoları, kağıt hurdaları ve kağıt atıkları üreten ticari mağazalar gibi toplama noktalarından toplar. Kağıt hazneden toplanır ve diğer geri dönüşüm kutularından gelen kağıtla birlikte büyük geri dönüşüm kutusunda saklanır. Toplandıktan sonra ölçülür, kalite için derecelendirilir ve kağıt fabrikası tesislerinin geri dönüşümü için çekilir.

Kağıt geri dönüşüm sürecinde ilk işlem budur. Kağıt geri dönüşüm kutularından toplandıktan sonra, hurda kağıdın ayrıştırıldığı ve tür ve derecelere ayrıldığı geri dönüşüm tesisine alınır.

Kağıt fabrikası geri dönüşüm tesisine varışla birlikte, kağıtlar kalite (temizlik ve kağıt türü) açısından ayrıca kontrol edilir ve bu kontrollere dayanarak satın alma sözleşmeleri yapılır. Kağıt kalitesinin kontrolü, atık kağıt türünün kabul edilip edilmediğini veya reddedildiğini belirlemek için de kullanılır.

Sınıflandırma

Geri dönüşüm tesisinde kabul edildikten sonra, kâğıt yapımında kullanılan malzemeleri değerlendirerek kâğıt miktarına ve kâğıt değerine göre sıralanır. Çoğu durumda, kağıtlar yüzey işlemlerine ve yapılarına göre sınıflandırılır.

Örneğin, gazeteler gibi çok ince kağıt malzemeler, kağıt klasörler olarak kullanılanlar gibi kalın kağıt malzemelerden ayrı olarak yerleştirilir. Kağıt fabrikaları, geri kazanılan malzemelere dayanarak farklı derecelerde kağıt malzemeleri ürettikleri için sıralama önemlidir.

Parçalama ve kağıt hamuru

Sıralama tamamlandıktan sonra, bir sonraki adım, öğütmeyi ve ardından öğütmeyi içerir. Kağıt malzemelerini küçük parçalara ayırmak için parçalama yapılır. Materyal ince parçalara ayrıldıktan sonra, kağıt lifli materyalleri parçalamak için su ve kimyasallarla karıştırılır. Kağıt malzemelerini hamur haline getirilen bir işlem olan bulamaç maddeye dönüştürür.

Kağıt hamuru işlemi sırasında, atık kağıda hamuru üretmek için çok miktarda su eklenir. Kağıt hamuru üretildikten sonra, örneğin mürekkep, zımba, plastik film ve tutkal gibi daha büyük kirletici parçalarını çıkarmak için bir dizi elek içinden geçirilir. Kağıt hamuru daha sonra bulamaç maddesinin katılaşmasına ve daha sıkı bir son ürün oluşmasına yardımcı olmak için yeni kağıt hamuru ile karıştırılır. Temiz kağıt hamuru daha sonra kağıt hamurundan artıkları döndürmek için santrifüj temizleme kullanan makineye yerleştirilir.

Filtreleme

Bulamaç madde daha sonra mevcut tüm lifli olmayan yabancı maddelerden veya teller, bantlar veya tutkallar gibi herhangi bir kirlilikten kurtulmak için kapsamlı bir filtreleme işleminden geçirilir. Kağıt hamuru ayrıca plastik ve metal zımba gibi kirletici maddelerin santrifüj benzeri bir işlem kullanılarak uzaklaştırıldığı bir odaya gider. Plastikler gibi hafif malzemeler üstte yüzerken, metaller gibi ağır malzemeler ortadan kaldırılmak üzere dibe düşer.

Bir sonraki işlem, mürekkep yumuşatma işleminin saflığını, beyazlığı arttırmak için her türlü boya veya mürekkebi uzatan kimyasallardan ve hava kabarcıklarından oluşan bir yüzdürme cihazına koyulmasını içerir. Hamuru ağartmak için hidrojen peroksit de kullanılabilir. Bu adımın tamamına, son işlem aşamasına hazır olmasını sağlamak için hamuru tekrar tekrar temizlediğinden temizleme işlemi de denir.

Yeniden kullanım için sonlandırma

Bu, kağıt geri dönüşümünün son aşamasıdır. Temizlenen kağıt hamuru yeni üretim malzemeleriyle harmanlanır, bundan sonra düz bir taşıma bandı ve ısıtılmış silindirik yüzeylerde kurumaya bırakılır. Kağıt hamuru kurudukça, fazla suyu bastıran otomatik bir makineden geçirilir. Kağıt hamuru katı hale geldiğinde, düzleştirilmiş uzun sürekli kağıt tabaka rulolarının oluşumunu kolaylaştıran buharla ısıtılan silindirlerden geçirilir.

Elde edilen kağıt tabakaları daha sonra kesilir, yuvarlanır ve ürünlerini üretmek için kağıt kullanan çeşitli iş yerlerine veya üreticilere gönderilir. Gazete baskısı, ambalaj kağıdı, baskı kağıdı ve üflemeli selüloz yalıtkanları, geri dönüştürülmüş kağıtların kullanıldığı alanlara birkaç örnektir.

Kağıdın nasıl geri dönüştürüldüğünü bilmek konusunda yoğun bir ilginiz varsa, yakındaki geri dönüşüm tesisinizi ziyaret edebilir ve atık kağıdın geri dönüşüm sürecinden nasıl geçtiğini görebilirsiniz . Çoğu şirket, geri dönüşüm işleminin nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlamalarını sağlamak ve onları bu sürece katılmaya teşvik etmek için insanları ve süreçleri paylaşır.

Bir gazete için tüm geri dönüşüm süreci yaklaşık yedi gün sürer. Çalışma, kağıdın yaklaşık yedi kez geri dönüştürülebileceğini göstermektedir. Kağıt geri dönüştürüldüğünde, uzunluğu azalır ve bu da mukavemetini etkiler. Bu geri dönüştürülmüş ürünler daima geri dönüşüm logosu taşır, böylece çevre açısından güvenli teknikler satın aldığınızdan emin olabilirsiniz . Bu, çevreyi temizlemeye ve atık depolama alanlarını azaltmaya yardımcı olur .